Jak vybrat kotel?

  Před tím než se rozhodnete pro konkrétní kotel je nutné si ujasnit čím chcete topit, jaký komfort vytápění si představujete, jaké máte dostupné finanční prostředky, co vám dovolí vytápěný objekt a zda máte dostatečné prostory pro skladování paliva.

Čím topit?

  Nejčastěji se topí 3 druhy paliva:

  • Tuhá paliva - Kusové dřevo | Pelety | Uhlí
  • Elektřina
  • Plyn

  Kusové dřevo je dnes nejlevnější palivo pro vytápění objektů. Je nutné si ale říci, že patří mezi méně komfortní způsob vytápění, protože jeho získání a manipulace vyžaduje vaši energii a čas, již připravené dřevo i peníze. Navíc kvalitní dřevo je nutné vysoušet i několik let, neboť většina palivového dřeva v ČR má vysoký obsah vody (kolem 20 %).

  Na druhou stranu nejelegantnější, ale i nejdražší způsob, je topení elektřinou. Účet za elektřinu se tak může u nedostatečně zatepleného rodinného domu vyšplhat až na 80 000 korun za rok. Topení elektřinou je vhodné pro nízkoenergetické stavby a dobře zateplené domy, u starších domů se Vám může topení elektřinou výrazně prodražit. TIP: Někteří distributoři energie nabízí levnější tarif, pokud o něj zažádáte a naučíte se využívat všechny spotřebiče během nízkého tarifu, mohou Vám klesnout náklady na elektřinu až o 50 %.

  Dobrým kompromisem je topení plynem. Sezóna topení Vás vyjde kolem 35.000 korun. Budoucnost je v kondenzačních plynových kotlech, neboť s touto technologií výrazně klesly náklady na topení a vzrostla efektivita.

 Jaký komfort vytápění si představujete?

  Nejdůležitější vlastností kotle je jeho schopnost řízení topného procesu, tedy kontrola nad přísunem paliva a spalovacího vzduchu do ohniště. Čím více je kotel sám schopen optimálně řídit tento proces bez zásahu obsluhy, tím vyšší má předpoklad pro kvalitnější spalování. Komfortnějšími ale zároveň na provozní náklady náročnějšími jsou plynový a elektrický kotel. V případě kotlů na tuhá paliva je tou nejelegantnější variantou automatický kotel. Jeho pořizovací cena je třikrát vyšší než u obyčejného kotle na tuhá paliva, ročně ale může ušetřit více než 20 % paliva.

Cena kotle

  Při koupi kotle, je nutné mít na paměti, že jednotlivá cenová rozpětí odpovídají jeho životnosti, vybavení a hlavně výkonnosti.

Kotle do 25.000 Kč

 Nejlevněji Vás vyjdou kotle elektrické, do výkonu 25 kW. Pokud máte zájem o elektrický kotel doporučujeme následujícíc varianty:

Kotle od 25.000 do 35.000 Kč

  Za tuto cenu už pořídíte jakýkoliv typ kotle (elektrické, plynové, kotle na tuhá paliva, i některé kondenzační kotle). U kotle na tuhá paliva většinou dostanete výkon kolem 30 kW, elektrické kotle mají výkon 45 kW a plynové kotle mají akumulační nádrž do 55 litrů.

Kotle od 35.000 Kč do 70.000 Kč

  Kotle v tomto rozmezí již disponují zajímavými technologiemi a speciálními programy. V tomto cenové rozpětí pořídíte ocelové nebo litinové kotle na tuhá paliva s vlastním zásobníkem na dřevo nebo pelety. Výkon kotle se pohybuje kolem 75 kW. Elektrické kotle v této cenové relaci jsou většinou samostatně stojící (stacionární) a plynové kotle převážně kondenzační.

 Kotle kondenzační

 Kotle na tuhá paliva

Kotle od 70.000 Kč do 90.000 Kč

  Kotle za tuto cenu disponují opravdu vysokým výkonem a jsou schopny již vytápět velké prostory, včetně těch komerčních. Kotle na tuhá paliva v této hodnotě jsou většinou velmi jednoduché na ovládání a samoobslužné. 

Jaký kotel si máte pořídit?

  Základním rozdělení kotlů je na kotle:

  • Závěsné (zavěšené na zdi)
  • Stacionární (stojící na podlaze)

   Před nákupem je dále nutné si uvědomit, zda kotlem chcete pouze topit, nebo zda chcete také ohřívat užitkovou vodu. V tom případě jsou na trhu k dispozici:

   Dále je nutné zvolit výkon kotle.

Jak spočítat výkon kotle?

  Potřebný výkon kotle si pro jistotu nechte spočítat odborníkem, protože pro přesný výpočet je nutné počítat s několika parametry jako kvalita oken, úroveň zateplení, místa s tepelnými úniky, stáří objektu, stáří ústředního topení a jiné.

  Přibližný výkon si můžete ověřit v tabulce níže. Stačí si zvolit charakter stavby a typ izolace a následně vytápěnou plochu (m2).  Orientační výpočet, viz níže:

  • Nejdříve je nutné znát obytnou plochu domu (m2)
  • Dále stáří domu a jeho případné zateplení.
  • A zda dům disponuje novým nebo starším topným systémem

  

Obytná plocha Nová budova s dobrou izolací a moderním topným systémem Budova z 80.- 90. let s dobrým zateplením a moder. top. systémem Nezateplená budova z 80.- 90. let a starším top. systémem Nezateplená budova z 80. let s moderním top. systémem Budova ze 70. let s dobrým zateplením a starším top. systémem Budova ze 70. let a starší, nezateplená, se starým top. systémem
Do 60 m2 4 kW 5 kW 8 kW 7 kW 6 kW 9 kW
70 m2 5 kW 6 kW 9 kW 8 kW 7 kW 11 kW
80 m2 6 kW 7 kW 10 kW 9 kW 8 kW 12 kW
90 m2 6 kW 8 kW 12 kW 10 kW 9 kW 14 kW
100 m2 7 kW 9 kW 13 kW 11 kW 10 kW 15 kW
120 m2 8 kW 10 kW 16 kW 13 kW 12 kW 18 kW
140 m2 10 kW 12 kW 18 kW 15 kW 14 kW 21 kW
160 m2 11 kW 14 kW 21 kW 18 kW 16 kW 24 kW
180 m2 13 kW 15 kW 23 kW 20 kW 18 kW 27 kW

 

  Výše uvedené se vztahuje pouze na výpočet výkonu kotle pro vytápění objektu. Pokud však hodláte využít kotel také pro ohřev užitkové vody (TUV), vynásobte si výsledný výkon dvojnásobně

 


 

Máte nějaké otázky? Zodpovíme je. Prosíme o pečlivé vyplnění kontaktních údajů.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola